PROJEKT HUDEBNÍ VÝCHOVY NA BŘEZEN-DUBEN

1. stupeň

Milé děti,

už je to dávno, co jsme si ve škole společně zazpívali a zahráli na hudební nástroje. Nevím jak vám, ale mně už hudba velmi chybí a myslím si, že i vám. Zpíváte nebo hrajete doma na nějaký hudební nástroj?

Někteří z vás žádné hudební nástroje doma nemají, a proto jsem pro vás připravila pár návodů na výrobu velice jednoduchých nástrojů pro případ, že byste si chtěli na nějaké zahrát.

Můžete si je vyrobit sami.

Pokud se nebudete stydět a budete chtít potěšit své blízké v rodině, paní učitelky a pány učitele, zazpívejte a zahrajte nám na vyrobený jednoduchý hudební nástroj. Můžete nám také zazpívat písničku i bez doprovodu. Rádi si vaše příspěvky poslechneme nebo se podíváme na vaše videa.

Jednoduché hudební nástroje si samozřejmě vyrobte dle své fantazie. Ty, které jsou v nabídce, jsou jen malým příkladem, jak by mohly vypadat. Věřím, že si vyrobíte své pěkné originální nástroje. Fotografie, videa nebo audio nahrávky zašlete na e-mail capkova@zs-nucice.cz

6. – 9. třída

Vypracuj prezentaci na svého oblíbeného zpěváka či hudební skupinu s odkazem na ukázku.

Samozřejmě platí také nabídka vytvoření své nahrávky, videa, na hudební nástroje nebo zazpívání jakékoli písničky. Můžeš si také vyrobit jednoduchý hudební nástroj dle své fantazie nebo z nabídky.

Někteří z vás by mohli také složit svou vlastní písničku či skladbu a nahrát zvukový záznam nebo video.

Návody na výrobu hudebních nástrojů

Žáci si mohou sami vyrobit z dostupných materiálů, které najdou v kuchyni, v dětském pokoji, pracovně, v hračkách, své hudební nástroje a nahrát zvuky těchto nástrojů na mobilní telefon. Pokud se nebudou ostýchat, mohou se nahrát i s videem, zazpívat písničku i bez doprovodu.

Jelikož se nejedná o nástroje opravdové, hrát na ně může opravdu každý bez ostychu a svým vlastním způsobem

RUMBA KOULE

• 4 lžíce
  • 2 zavírací vajíčka z Kinder překvapení
  • drobnou luštěninu (jáhly, mungo, čočku…)
  • lepící pásku

Postup:

Do vajíček nasypeme cca do jedné třetiny luštěninu a důkladně zavřeme. Poté k vajíčku z každé strany přiložíme lžíce a lepicí páskou je nahoře i dole stáhneme k sobě tak, aby nám z nich vajíčko nepadalo. Každá luštěnina zní jinak, rumba koulí si tak můžete vytvořit více a přizvat do kapely třeba i prarodiče.

BANJO

Potřebujeme:

• kousek tvrdého papíru, kartonu, či lepenky
  • hlubší víčko od zavařovačky
  • gumičky různých tlouštěk, barev a velikostí
  • tavná silikonová pistole
  • nůžky
  • pomůcky k ozdobení papíru (pastelky, fixy, flitry, dekorační lepící pásky)

Postup:

Z tvrdého papíru si vystřihneme tělo banja, které může být buď jednoduše kulaté, nebo jej tvarujte více realisticky. Vystřižený kus poté odekorujeme a ozdobíme dle libosti. Na víčko od zavařovací sklenice postupně navlečeme gumičky tak, aby byly co nejvíce napnuté, a poté víčko přilepíme na konec těla banja.

A tadá, můžeme si zahrát první skladbu.

KASTANĚTY

• 2 kusy tvrdého kartonu
  • 4 kovová víčka
  • tavnou pistoli
  • pomůcky k odekorování (stejné jako u mini banja)

Postup:

Z kartonu vystřihneme dva delší obdélníky se zakulacenými rohy (cca 12 cm dlouhé), které pomalujeme či jinak ozdobíme, ať je kapela pěkně veselá. Tavnou pistolí dovnitř proti sobě nalepíme víčka a necháme ztuhnout.

PANOVKA

Potřebujeme:

• co nejširší různobarevná brčka
  • lepící pásku

Postup:

Konce brček sestříháme na různé délky, aby se lišily vždy zhruba o jeden centimetr. Ty pak od nejdelšího po nejkratší poskládáme vedle sebe a podélně slepíme páskou.

Do nástroje foukáme jako do originální Panovy flétny.

Dne 21. února 2021

Vypracovala Jana Čapková st.